Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis miasta Mszana Dolna

Herb Miasta Mszana Dolna

Czteropolowa tarcza herbowa, która jest symbolem i godłem miasta przedstawia w najbardziej skrótowy i symboliczny sposób dzieje Mszany Dolnej.

Trzy mitry na górnej lewej części tarczy wskazują,  że Mszana powstała na dobrach kościelnych, zakonnych i na początku dziejów należała do Cystersów.

Kawałek muru w prawej górnej części tarczy dokumentuje fakt, że Mszana od początku była miastem i że kiedyś oprócz ubezpieczenia obronnego przez wody Mszanki, Słomki, Szklanówki i potoku na Gruszkówce, które stanowiły naturalne ofosowanie miasta była również – przynajmniej częściowo – otoczona murem.

Piastowski orzeł na lewej, dolnej stronie tarczy przypomina , że Mszana przeszła do majątku królewskiego i należała później do tzw. "królewszczyzn”.

Baranek (lub trzy baranki) umieszczony w prawej dolnej części tarczy przypomina potomnym, że Mszana poszerzyła swoje posiadłości miejskie o pastwiska i polany leśne, w związku z czym do tradycyjnych zajęć mieszkańców grodu typu rzemieślniczego i rolniczego - doszła gospodarka pasterska, którą popularyzowała osiedlająca się w Gorcach i Beskidzie Wyspowym ludność wołoska.

AKTUALNOŚCI

śro, 12 cze 2019, 09:01:45

DRUGI RAZ DO MSZANY NA „WYPAD W PLENER”

To już druga taka akcja promocyjna, której zwieńczeniem jest powstanie programu pokazującego najciekawsze turystyczne atrakcje w naszym mieście.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

printFrom: http://mszana.setlen.net/herb-miasta-mszana-dolna.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: http://mszana.setlen.net/herb-miasta-mszana-dolna.html