Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis miasta Mszana Dolna

Kultura w Mszanie Dolnej

Działalność kulturalna w Mszanie Dolnej to praca instytucji takich jak: Miejski Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka, Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Koła Gospodyń Miejskich, twórców i artystów działających na terenie miasta: malarzy, rzeźbiarzy, poetów. Kulturę tworzą również wydarzenia związane z kalendarzem cyklicznym imprez, nawiązujące do kultywowania tradycji zagórzańskich: Przegląd Kolęd  i Pastorałek czy Konkurs Palm Wielkanocnych jak inne, które już na stałe stały się wizytówką miasta i przyciągają w nasze strony turystów.

Mieszkańcy Mszany Dolnej i okolicznych wiosek zaliczani są grupy etnograficznej Zagórzan. Pod względem kultury materialnej Zagórzanie zbliżają się najbardziej do Kliszczaków, tj. górali myślenickich, a oddaleni są znacznie od Podhalan swych południowych sąsiadów. Najwidoczniejsze różnice występują w ubiorach, budownictwie i gwarze. Zagórzanie nadal kultywują swoje tradycje. Organizuje się konkursy palm wielkanocnych, pali się sobótki, obchodzi "Zielone Świątki", hucznie obchodzi się dożynki, a zimą w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku po domach chodzą kolędnicy z gwiazdą, turoniem i szopką. Zbiory muzealne związane z kulturą Zagórzan można obejrzeć w "Orkanówce" - domu rodzinnym Władysława Orkana w Porębie Wielkiej. Wytwory kultury ludowej można też oglądać na zorganizowanych wystawach tematycznych w Bibliotece Miejskiej, istnieje też  plenerowa galeria rzeźby w Kasinie Wielkiej "Na Wydartem" zagórzańskiego artysty Stanisława Dobrowolskiego. Istnieją też strony internetowe poświęcone kulturze i zwyczajom Zagórzan:

 http://wanczyk_d.w.interia.pl/index.html                                   

http://maciejczak.rmt.pl
 

AJ

AKTUALNOŚCI

śro, 12 cze 2019, 09:01:45

DRUGI RAZ DO MSZANY NA „WYPAD W PLENER”

To już druga taka akcja promocyjna, której zwieńczeniem jest powstanie programu pokazującego najciekawsze turystyczne atrakcje w naszym mieście.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

printFrom: http://mszana.setlen.net/kultura-w-mszanie-dolnej.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: http://mszana.setlen.net/kultura-w-mszanie-dolnej.html